دكتر صمديان متخصص جراحي مغر و اعصاب و ستون فقرات دكتر صمديان متخصص جراحي مغر و اعصاب و ستون فقرات .

دكتر صمديان متخصص جراحي مغر و اعصاب و ستون فقرات

عوارض بعد از عمل تومور مغزي

عوارض بعد از عمل تومور مغزي

تومور مغزي

مغز، عضو مهم و پيچيده‌اي است كه حدود ۱كيلو و ۳۵۰ گرم وزن دارد. نقش‌هاي مهم كنترلي، هدايتي و عكس‌العملي‌ به عهده اين عضو مهم است و فعاليت‌هاي متعددي از قبيل راه‌رفتن، صحبت، تنفس، فكركردن، عاطفه و هيجان‌ها و… را تنظيم مي‌كند.

تومور مغزي رشد يك توده غيرطبيعي در مغز است كه امكان دارد خوش‌خيم يا بدخيم باشد يا به عبارتي نوعي نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌اي سخت و تو پُر، و يا يك تومور (رشد غير طبيعي سلولي)، در داخل مغز و يا كانال مركزي نخاع است. وجود هرگونه ضايعه‌اي در مغز اختلال‌هايي ايجاد مي‌‌كند كه گاهي براي رفع آن چاره‌اي جز جراحي نيست.

علائم تومور هاي مغزي

۵۰ درصد بيماران از سردرد شكايت دارند و مي‌توان گفت سردرد، شاخص‌ترين و اولين‌ نشانه است ولي بايد بدانيد تاكنون بيش از ۱۰۰ نوع سردرد شناسايي شده است كه فقط يكي از آنها به تومور ربط داده مي‌شود پس نبايد با هر سردردي به تومور مغزي مشكوك شد زيرا بسياري از اين دردها مي‌توانند ناشي از سردردهاي عصبي، ميگرني و خستگي و غيره باشند.

بسياري از بيماران كاهش تدريجي بينايي را جدي نمي‌گيرند و حتي فكرش را هم نمي‌كنند كه اين مشكل ممكن است با تومور مغزي در ارتباط باشد؛ زيرا اين مشكل به صورت تدريجي اتفاق مي‌افتد. معمولاً بيماران تا زماني كه با اشيا يك سمت بدن برخورد نكنند، متوجه اين مشكل نمي‌شوند.

تومور مغزي مي‌تواند بر روي الگو و توانايي‌هاي گفتاري فرد تأثير بگذارد. اگر اين تومور در مخچه باشد، مي‌تواند بر هماهنگي عضلات نيز تأثير بگذارد كه منجر به گفتار آهسته و بريده‌بريده در فرد مي‌شود.

وزوز كردن گوش، دوبيني و عدم هماهنگي در حركات و تغييرات رفلاكس از علائم سرطان مغز محسوب مي‌شود. بنابراين بهترين كار اين است كه در صورت مشاهده چنين علائمي به پزشك معالج و متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود

عوارض بعد از عمل تومور مغزي

افرادي كه داراي تومور مغزي هستند، چند گزينة درمان در اختيار دارند؛ اين گزينه‌ها عبارتند از جراحي، پرتودرماني، و شيمي‌درماني. بسياري از بيماران تركيبي از اين درمان‌ها را دريافت مي‌كنند.

افرادي كه تحت پرتودرماني يا شيمي‌درماني براي تومورهاي مغزي قرار مي‌گيرند معمولاً عوارض‌جانبي مثل خستگي، حالت‌تهوع، استفراغ و ريزش مو را تجربه مي‌كنند. خوشبختانه، زمانيكه درمان پايان مي‌يابد، اين عوارض از بين مي‌روند.

اگرچه جراحي تومور مغزي مي‌تواند باعث نجات جان بيمار شود، اما در عين حال با از بين بردن بافت مغزي باعث ايجاد عوارض بعد از عمل تومور مغزي در بيمار مي‌شود. از جمله اين عوارض عبارتند از: عفونت ، خونريزي ، تشنج ، سكته.

تاثيرات طولاني‌ مدت درماني كه شامل جراحي باشد اثرات ديرهنگام ناميده مي‌شوند و شامل تاثير شناخت، حمله، ناهنجاري‌هاي رشد، كمبود هورمون، مشكلات بينايي و شنوايي و احتمال بروز سرطان دوم كه شامل تومور مغزي دوم است، مي‌باشد.

ازآنجايي كه عوارض بعد از عمل تومور مغزي  گاهي سالها پس از درمان آشكار مي‌شوند، نياز به مراقبت دقيق و آزمايشات منظم است.


برچسب: آدرس كلينيك فوق تخصصي مغز و اعصاب در تهران، بهترين جراح مغز و اعصاب، بهترين متخصص داخلي مغز و اعصاب، تومور مغزي، جراحي مغزي، درمان تومور مغزي، دكتر صمديان، دكتر محمد صمديان، عوارض بعد از عمل تومور مغز،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۵۸:۰۳ توسط:دكتر صمديان موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :