ديسك كمر

بيماري ديسك كمر يكي از بيماري‌هاي ناتوان كننده‌اي است كه متاسفانه امروزه شيوع بالايي پيدا كرده است و بسياري افراد از ابتلا به آن رنج مي‌برند.  بي‌توجهي به آن و پيشرفت بيماري مي‌تواند عواقب ناخوشايندي به دنبال داشته است.
ديسك كمر (درست يا غلط) يكي از كابوس هاي مردم در تمام دنياست و بسياري از افراد از كمردرد رنج مي برند .امروزه سن ابتلا به اين بيماري بسيار پايين آمده به گونه اي كه ديسك كمر در جوانان نيز شيوع بسيار بالايي پيدا كرده است .از ديگر اين بيماري ها متوان به گودي كمر يا قوس كمر اشاره كرد.

چرا ديسك كمر بيرون مي‌زند؟

ديسك بين مهره‌اي به موازات بالا رفتن سن، مايع خود را ازدست مي‌دهد و خشك مي‌شود. در نتيجه فشردگي ديسك رخ مي‌دهد كه به نوبه خود مي‌تواند به تخريب و تلاشي حلقه‌ي خارجي محكم ديسك بيانجامد و به اين ترتيب هسته يا داخل حلقه امكان بيرون زدن از جايگاه خود و برجسته شدن را مي‌يابد؛ به اين عارضه بيرون زدگي ديسك كمر مي‌گويند
مبتلايان به ديسك كمر معمولا با ايستادن يا راه رفتن دچار درد مي‌شوند و با استراحت، درد شان تخفيف پيدا مي‌كند. امروزه ثابت شده است كه بسياري از بيماران، داراي زمينه ارثي اين بيماري در خانواده خود هستند.
البته سبك زندگي امروزه، همه ما را در معرض آسيب‌هاي ستون فقرات قرار مي‌دهد. به بيان ديگر، نشستن‌هاي طولاني و بويژه به شيوه نامناسب، رانندگي طولاني، فقدان فعاليت ورزشي صحيح و محيط كار نامناسب و غيراستاندارد ما را در معرض صدمه به ستون فقرات قرار مي‌دهد.

تشخيص ديسك كمر

پزشك ممكن است كمر شما را جهت بررسي خشكي آن بررسي نمايد، به اين منظور ممكن است از شما بخواهد دراز بكشيد و پاهايتان را در جهات مختلف حركت دهيد تا ببيند آيا اين حركات درد ايجاد مي‌نمايد يا نه. همچنين وي آزمايش نورولوژيك انجام مي‌دهد تا ميزان واكنش اعصاب، قدرت عضلات، توانايي راه رفتن و ميزان حساسيت پاها به لمس، نوك سوزن و ويبره را بررسي نمايد.
در اغلب موارد با معاينه باليني و گرفتن پيشينه بيماري و خانوادگي فرد، تشخيص انجام مي‌شود. اما اگر پزشك بخواهد ببيند كه آيا عصب هم درگير شده است يا نه، ممكن است يك يا چند آزمايش تشخيصي تجويز نمايد:

عكسبرداري

  • اشعه ايكس. اشعه x به تنهايي در تشخيص ديسك كمر كمك نميكند اما ممكن است جهت تشخيص ساير علل كمر درد، مانند عفونت، تومور، انحراف ستون فقرات يا شكستگي استخوان كمك نمايد.
  • سي تي اسكن (CT scan). سي تي اسكن از جهات مختلف از كمر عكس مي‌گيرد و با تركيب عكس هاي گرفته شده در جهات مختلف يك تصوير كامل از ستون فقرات و ساختارهاي اطراف آن فراهم مي‌كند و به اين ترتيب به تشخيص ديسك كمر كمك بيشتري مي‌نمايد.
  • ام آر آي (MRI). ام آر اي جهت تشخيص محل ديسك كمر و تشخيص اينكه آيا عصب هاي ستون فقرات نيز درگير شده‌اند كمك مي‌نمايد.
  • ميوگرام. با تزريق يك ماده رنگي به مايعات درون ستون فقرات، يك عكس اشعه ايكس از كمر گرفته مي‌شود، اين آزمايش نشان مي‌دهد آيا در اثر بيرون زدگي ديسك كمر، فشاري روي نخاع يا اعصاب ستون فقرات ناحيه كمر وارد آمده يا نه.

ديسك كمر

درمان ديسك كمر

استراحت مطلق

در مرحله اول درمان ديسك كمر فرد بايد استراحت كند البته منظور چند ماه استراحت نيست بلكه ابتدا استراحت مطلق ۳ روزه بعد استراحت نسبي و انجام فعاليت هاي روزانه به گونه اي كه متخصص طب فيزيكي و توانبخشي به بيمار آموزش مي دهد.

چه موقع بيمار نياز به جراحي دارد؟

اگر ديسك فقط درد داشته باشد، ابتدا بايد درمان طبي شود. اگردرد كمر و درد سياتيكي دارد ولي نقص عصب به‌وجود نياورده، باز هم بايد درمان طبي شود. درمان طبي هم شامل استراحت، داروي ضد التهاب، ضد درد و صبر است. ممكن است فرد يك هفته بخوابد و ببيند ۸۰ درصد دردش از بين رفته، بعد از آن بايد احتياط كند كه خم نشود و وسيله سنگين بلند نكند تا درد دوباره تشديد نشود. سپس با ورزشي مثل شنا بتوانند عضلات را تقويت كنند تا ستون فقرات را محكم نگه دارد.

اما زماني كه دررفتگي ديسك كمر باعث شد كه در اندام‌هاي تحتاني، گزگز و كرختي، بعد بي‌حسي ايجاد شد و قدرت عضله كاهش پيدا كرد، سريعاً بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد و تكه ديسك را دربياورند. خوشبختانه سلول‌هاي ديسكي كه باقي مي‌مانند قدرت بازساخت دارند، در نتيجه اگر ديسك تخليه شود و مقداري سلول باقي بماند، مقداري از ديسك را باز‌سازي مي‌كند ولي هيچ وقت، ارتفاع اين ديسك با ارتفاع ديسك‌هاي بالا و پايين، يكي نخواهد بود و كمتر مي‌شود.

توضيحات و تصاوير تمرينات ورزشي مناسب بعد از جراحي ديسك كمر را در " ورزش هاي بعد از جراحي ديسك كمر " مي توانيد مشاهده كنيد.