دكتر صمديان متخصص جراحي مغر و اعصاب و ستون فقرات

غده صنوبري يا پينه آل

غده صنوبري يا پينه آل

غده صنوبري

غده صنوبري يا پينه آل (Pineal gland)‏ در عمق مغز قرار دارد. كاركرد دقيق آن هنوز مشخص نيست، البته اين غده هورموني به نام ملاتونين را ترشح مي‌كند كه با چرخه روزانه خواب و بيداري مرتبط مي‌باشد و احتمالا يك نقش مخالف با هورمون محرك بيضه‌ها و تخمدان‌ها نيز دارد.

در زير نيمكره‌هاي مخ و در بين دو برجستگي جلويي از برجستگي‌هاي چهارگانه مغز مياني، غده كوچكي قرار دارد كه به علت شباهت به صنوبر، غده صنوبري يا پينه‌آل ناميده مي‌شود.
اين غده يك ساختمان خاكستري رنگ متمايل به قرمز كوچكي به اندازه يك نخود است كه درست در جلوي مخچه جاي دارد.
در نوزاد انسان، غده پينه‌آل نسبتا بزرگ است، ولي قبل از بلوغ به مقدار زيادي تحليل مي‌رود.
غده پينه آل هورموني به نام ملاتونين را ترشح مي كند كه تنظيم كننده ساعت داخلي ( بيولوژيك) بدن است. ميزان ترشح هورمون ملاتونين در تاريكي افزايش مي يابد.
لذا هنگام شب ميزان ملاتونين خون در بالاترين سطح خود قرار دارد كه در طي روز به تدريج از مقدار آن كاسته مي شود.
نور وارد شونده به چشم ها نه تنها به ديد ما كمك مي كند، بلكه ساعت داخلي بدن را از طريق غدد صنوبري و هيپوفيز به فعاليت وا مي دارد.
اين غده تنظيم كننده آغاز بلوغ بوده، انسان را به خواب وامي دارد و بر حالات خلقي فرد تاثير مي گذارد.
از كارهاي شناخته شده غده پينه‌آل در انسان، اثر آن در به تأخير انداختن بلوغ و افزايش ترشح آلدوسترون از بخش قشري غده فوق‌كليوي است.
غده پينه‌آل را يكي از ساعت‌هاي زيستي بدن نيز مي‌دانند كه در تنظيم پديده‌هاي تناوبي شركت دارد.
غده پينه آل نقش مهم تنظيمي در عملكرد جنسي و توليد مثلي ايفا مي كند


برچسب: آدرس كلينيك فوق تخصصي مغز و اعصاب در تهران، بهترين جراح مغز و اعصاب، بهترين متخصص داخلي مغز و اعصاب، بيمارستان تخصصي مغز و اعصاب تهران، پاكسازي غده صنوبري، تقويت غده صنوبري، تومور پينه ال، تومور غده پينه ال، تومور مغزي، جراحي مغزي، درمان تومور مغزي، فعال سازي غده صنوبري، كيست پينه آل، متخصص مغز و اعصاب، همه چيز درباره تومور،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۷:۰۶:۴۴ توسط:دكتر صمديان موضوع:

جراحي ستون فقرات

جراحي ستون فقرات

ستون فقرات

ستون فقرات از ۳۳ استخوان تشكيل شده كه روي همديگر قرار گرفته اند. اين استخوان ها توسط رباط ها و ماهيچه ها به يكديگر متصل هستند و در راستاي به خصوصي قرار گرفته اند. ستون فقرات اصلي ترين نقطه اتكا بدن است و قامت فرد بر روي آن استوار است. به كمك ستون فقرات ميتوانيد خم و راست شويد و بدن خود را به طرفين بچرخانيد.

انحناي ستون فقرات

هنگامي كه از پهلو به ستون مهره اي نگاه كنيم در اين ستون انحناهايي را مشاهده مي كنيم ، حالتي مانند حرف S دارد. ستون فقرات در ناحيه گردني و در قسمت پايين كمر داراي خميدگي به سمت داخل و در ناحيه مياني و پايين تر از كمر داراي خميدگي به سمت بيرون است. وجود اين انحنا ها باعث مي شود ستون فقرات مانند يك فنر شوك هاي وارد شده را جذب كند، تعادل داشته باشد و در طول ستون مهره اي داراي دامنه حركتي باشد.


برچسب: آدرس كلينيك فوق تخصصي مغز و اعصاب در تهران، بهترين متخصص داخلي مغز و اعصاب، بيمارستان تخصصي مغز و اعصاب تهران، جراحي فيوژن ستون فقرات، دكتر صمديان، دكتر محمد صمديان، سي دي گذاري ستون فقرات، عمل اسكوليوز، عمل جراحي cd گذاري، فيلم جراحي ستون فقرات، فيلم عمل جراحي اسكوليوز، گذاشتن پلاتين در ستون فقرات، متخصص مغز و اعصاب، متخصص مغز و اعصاب در كرج، مراقبت هاي بعد از عمل جراحي ستون فقرات،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۴۶:۵۲ توسط:دكتر صمديان موضوع:

آنوريسم مغزي يا كلاف مغزي چيست؟ علت و درمان

آنوريسم مغزي

آنوريسم يا كلاف مغزي

آنوريسم مغزي (كلاف عروقي مغز) عبارت است از ايجاد يك برآمدگي بادكنك مانند در ديواره يكي از شريان‌هاي مغز. گاهي اوقات آنوريسم، رشد كرده و پس از وارد كردن فشار بر ساختارهاي مجاور خود، در نهايت پاره مي‌شود. نشت يا پارگي عروق مبتلا به آنوريسم باعث علائم و عوارض مختلفي، از سردرد شديد  گرفته تا سكته مغزي يا مرگ، مي‌شود.
در اكثر موارد، آنوريسم به طور اتفاقي و طي اسكني كه براي مشكل ديگري انجام مي‌گيرد، تشخيص داده مي‌شود. نوع و شدت خطرات ناشي از پارگي آنوريسم به محل و اندازه آن بستگي دارد. گزينه‌هاي درماني موجود براي اين عارضه عبارتند از تحت نظر قرار گرفتن توسط پزشك، جراحي‌هاي بسته و كليپينگ (بستن آنوريسم با قرار دادن كليپس در گردن آن)، عمل كوييلينگ، يا عمل با‌ي پس.

آنوريسم مغزي چيست؟

دايره ويليس محل پيوند چهار شريان مغز است كه دو عدد آن‌ها شريان‌هاي كاروتيد و دو عدد ديگر شريان‌هاي مهره‌اي هستند، كه مواد مغذي مغز (خصوصاً اكسيژن و گلوكز) را تأمين مي‌كنند. اين حلقه از شريان‌ها زير مغز قرار گرفته و شريان‌هاي كوچكتري از آن‌ به سراسر مغز منشعب مي‌شوند. گاهي اوقات در محل برخورد اين شريان‌ها نقاط ضعيفي ايجاد مي‌شود. در برخي موارد در اين نقاط ضعيف برآمدگي‌هايي پر از خون به وجود مي‌آيد كه در نهايت به كيسه‌هايي در رگ‌هاي خوني به نام آنوريسم تبديل مي‌شوند. با پاره شدن يا نشت كردن اين نواحي كيسه مانند، خونِ خارج شده وارد بافت‌هاي مجاور مي‌شود.


برچسب: انواع آنوريسم، درمان كلاف عروقي، علل آنوريسم مغزي، عوارض بعد از عمل آنوريسم مغزي، كلاف عروقي در مغز چيست، كلاف مغزي چيست، كليپس آنوريسم، مراقبت هاي بعد از عمل آنوريسم مغزي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۵۳:۱۰ توسط:دكتر صمديان موضوع:

نورواندوسكوپي

 

نورواندوسكوپي چيست؟

نورواندوسكوپي يك روش جراحي كم تهاجمي است كه در آن جراح از طريق ايجاد سوراخ هاي كوچك (به اندازه يك سكه) در جمجمه يا از طريق دهان و بيني به انجام جراحي مي پردازد.

نورواندوسكوپي امكانات زير را به جراح هاي مغز واعصاب مي دهد:

• دسترسي به نواحي از مغز كه از طريق جراحي عادي مغز امكان دسترسي به آنها وجود ندارد.
• خارج كردن تومور بدون بريدن و آسيب زدن به نواحي ديگر مغز.

نورواندوسكوپي با استفاده از يك آندوسكوپ، يك تلسكوپ كوچك مجهز به يك دوربين فيلمبرداري با وضوح بالا و يك محل ديد انجام مي شود و به جراح اين امكان را مي دهد تا جهت يابي كند و به تومور دسترسي پيدا كند. براي خارج كردن تومور يا نمونه برداري از آن (بيوپسي) جراح مغز و اعصاب تجهيزات خاصي را به سر اندوسكوپ متصل مي كند و معمولا از اندوسكوپ اضافي همراه با فورسپس و قيچي كه به انتهاي آن وصل شده است استفاده مي كند.
انواع تومورهاي مغزي كه با نورواندوسكوپي درمان مي شوند


برچسب: آدرس كلينيك فوق تخصصي مغز و اعصاب در تهران، بهترين متخصص داخلي مغز و اعصاب، بيمارستان تخصصي مغز و اعصاب تهران، متخصص مغز و اعصاب، متخصص مغز و اعصاب در كرج، نورواندوسكوپي، نورواندوسكوپي چيست؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۳۱:۲۹ توسط:دكتر صمديان موضوع:

جراحي عروق مغزي

 

عروق مغزي

بيماري مغزي عروقي به مشكلات رگ‌هاي خوني در مغز گفته مي‌شود كه جزء شايع‌ترين بيماري‌هاي كشنده در سراسر جهان بوده و منجر به آمار بالايي از سكته مغزي، خونريزي مغزي و عوارض ديگر مي‌شود.

بيماري‌ عروق مغزي از راه‌هاي مختلفي مي‌تواند بروز پيدا كند كه يكي از شايع‌ترين آنها عارضه آترواسكلروز يا تنگي عروق مغزي است كه طي آن ميزان خونرساني به مغز محدود و يا به طور كلي متوقف مي‌شود و باعث وقوع سكته مغزي و حملات ايسكمي گذرا و به مرور زمان منجر به بروز اختلالات شناختي و زوال عقل خواهد شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۲۱:۵۱ توسط:دكتر صمديان موضوع:

جراحي تومورهاي نخاع

جراحي تومورهاي نخاع

تومورهاي نخاعي توده‌هايي هستند كه روي استخوان‌ها و رباط‌هاي ستون فقرات، نخاع يا ريشه‌هاي عصبي رشد مي‌كنند. اين تومورها مي‌توانند غيرسرطاني (خوش‌خيم) يا سرطاني (بدخيم) باشند. البته، به ندرت پيش مي‌آيد كه منشأ تومورهاي بدخيم در خود ستون فقرات باشد. اينگونه تومورها معمولاً از ساير بخش‌هاي بدن به ستون فقرات گسترش مي‌يابند. تمامي انواع تومورها يا توده‌هاي نخاعي مي‌توانند منجر به درد، مشكلات عصبي و گاهي اوقات فلج شوند. به علاوه، يك تومور نخاعي، چه سرطاني باشد چه نباشد، مي‌تواند جان بيمار را تهديد كرده و باعث معلوليت دائمي شود، بنابراين در چنين مواردي مراجعه فوري به پزشك جهت درمان عارضه ضروري است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۵:۴۸:۳۷ توسط:دكتر صمديان موضوع:

ديسك كمر

ديسك كمر چيست؟

ستون فقرات از استخوان‌هايي كه مهره ناميده مي‌شود تشكيل شده است كه نخاع و ريشه‌هاي عصب را در بر گرفته و از آنها محافظت مي‌كند. مهره‌ها به وسيله ديسك‌هاي بين مهره‌اي از هم جدا شده‌اند. ديسك بين مهره‌اي مانند بالشت كه ضربه را جذب مي‌كند عمل كرده و باعث افزايش انعطاف پذيري ستون فقرات مي‌شود. اين ديسك‌ها از ژل‌هاي نرم (نوكلئوس پولپوزوس) كه با حلقه سخت‌تري از غصروف فيبروزي (آنولوس فيبروز) احاطه شده‌اند تشكيل شده است.

فتق ديسك زماني اتفاق مي افتد كه نوكلئوس پولپوزيس كه نرم است برآمدگي پيدا كرده و به كانال نخاع نفوذ مي‌كند. اين برآمدگي معمولاً به عنوان ديسك برآمده يا ديسك پاره شده شناخته مي‌شود و عارضه‌اي است كه مي‌تواند ريشه عصب را فشرده ساخته و به آن آسيب برساند.

بيشتر ديسك‌هاي كمر بين چهارمين و پنجمين مهره كمري يا بين مهره پنجم كمر و استخوان خاجي اتفاق مي افتد. فتق ديسك گردن غالباً بين مهره پنجم و مهره ششم گردن يا بين مهره ششم و هفتم مهره‌هاي گردن به وجود مي‌آيد.

مشكلات ديسك كمر چگونه و به چه علتي بروز مي‌كنند؟

در سنين بزرگسالي ديسك بين مهره‌ها در فرايندي كه به آن ديژنراسيون ديسك گفته مي‌شود رو به زوال مي‌رود و باعث باريك شدن فضاي بين مهره‌ها شده و احتمال فتق ديسك افزايش مي‌يابد. برخي از عواملي كه باعث به وجود آمدن فتق ديسك مي‌شوند عبارتند از:

  •     آسيب ديدگي كمر يا گردن
  •     كشيدگي
  •     بلند كردن اشيا به طرز غلط
  •     چاقي و اضافه وزن
  •     استعمال دخانيات

برچسب: ديسك كمر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۲۱:۳۸ توسط:دكتر صمديان موضوع:

درد گردن

 

درد گردن

ستون فقرات گردن

گردن شما بخشي از يك ستون بلند انعطاف پذير است كه به عنوان ستون فقرات و يا تيره ي پشت شناخته شده و در بسياري از قسمت هاي بدن شما گسترش يافته است. ستون فقرات سرويكال (گردن) متشكل از هفت استخوان (مهره هاي C1-C4) مي باشد كه از طريق ديسك بين مهره اي از يكديگر جدا شده اند. اين ديسك ها اجازه حركت آزادانه را به ستون فقرات مي دهد و باعث مي شود در طول انجام فعاليت به عنوان كمك فنر عمل كند.

يك قوس استخواني به پشت هر جسم مهره اي متصل شده كه يك فضاي طولي و توخالي پيوسته اي را ايجاد مي كند كه در تمام طول پشت امتداد دارد. اين فضا كه به نام كانال نخاعي شناخته مي شود، ناحيه اي است كه از طريق آن طناب نخاعي و بسته هاي عصب نخاعي عبور مي كنند. طناب نخاعي در مايع مغزي نخاعي (CSF) غوطه ور بوده و توسط سه لايه محافظ مننژ (سخت شامه، عنكبوتيه عنكبوتي، و نرم شامه)  احاطه مي شود.

در هر سطح مهره اي، يك جفت عصب نخاعي از طريق منافذ كوچكي به نام فورامينا (يكي به سمت چپ و ديگري به سمت راست) خارج مي شوند اين اعصاب در خدمت عضلات، پوست و بافت هاي بدن هستند و در نتيجه حس و حركت را براي تمام قسمت هاي بدن تامين مي كنند. طناب نخاعي و اعصاب ظريف توسط ماهيچه هاي قوي و رباط ها كه به مهره ها متصل شده اند محافظت مي شوند.

علل شايع گردن درد

ممكن است به علت درد گردن يا شانه يا احساس سوزن سوزن شدن و بي حسي در بازو هاي خود به يك جراح مغز و اعصاب رجوع كنيد. همچنين ممكن است در دست ها و پاهاي خود حس ضعف داشته باشيد.

گردن درد ممكن است در نتيجه ي انحطاط ديسك، تنگي كانال نخاعي، ورم مفاصل و در موارد نادر، سرطان يا مننژيت ايجاد شود. براي مشكلات جدي در گردن، بايد با يك پزشك مراقبت هاي اوليه و اغلب يك متخصص، مانند جراح مغز و اعصاب، مشورت كنيد تا با تشخيص دقيق، درمان مناسب تجويز كند.

در صورتي براي گردن درد با يك جراح مغز و اعصاب مشورت كنيد كه :
◾ درد بعد از آسيب يا ضربه به سر رخ دهد
◾ تب و يا سردرد همراه با درد گردن رخ دهد
◾ خشكي گردن مانع از تماس چانه به قفسه سينه شود
◾ در بازوها يا دستهايتان حس سوزن سوزن شدن، بي حسي يا ضعف داشته باشيد
◾ علائم درد گردن با ضعف پا و يا از دست دادن هماهنگي در دستها و پاها همراه باشد.
◾ درد به مصرف بيش از حد دارو پاسخ ندهد
◾ درد پس از يك هفته بهبود نيابد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۵:۵۰:۴۰ توسط:دكتر صمديان موضوع:

كرانيوتومي

كرانيوتومي چيست؟

كرانيوتومي عملي است كه در آن قسمتي از استخوان‏‎ ‎جمجمه جهت دسترسي به بافت مغز‎ ‎برداشته مي‌شود‎.‎‏ شامل انواع ‏بسيار متفاوتي از شيوه هاست كه در درون سر قابل انجام است. عليرغم شيوه هاي متفاوت، تمامي آنها داراي ‏روند بهبود يكساني هستند. آنچه كه از بيرون براي همه قابل مشاهده است، خطي از بخيه با سوزن يا بخيه ‏هاي نايلوني بر روي سر است.‏

مدت زمان بهبود بعد از عمل كرانيوتومي چقدر است؟

اين مسئله بستگي به موارد زير دارد:‏

‏۱٫‏ شدت بيماري شما قبل از عمل چقدر بوده باشد.‏
‏۲٫‏ آيا قبل يا بعد از عمل، مشكلات عصبي داشته ايد.‏
‏۳٫‏ هرگونه عوارض ناشي از بيماري يا جراحي.‏
‏۴٫‏ سن شما.‏
‏۵٫‏ تاثيرات ناشي از هرگونه درمان هاي پس از عمل نظير پرتودرماني در طول مدت بهبودي.‏
‏۶٫‏ ساير شرايط دارويي.‏

موارد بسيار متفاوتي وجود دارند كه بر روند بهبودي شما تاثير مي گذارند، از اينرو تعيين زمان دقيق در اين ‏مورد دشوار است. توجه به اين نكته مهم است كه تحمل شما در مقابل درد و داروها داراي تاثيراتي هستند ‏كه همين مسئله موجب مي شود سرعت بهبود در افراد متفاوت شود.‏
با در نظر گرفتن موفقيت آميز بودن روند عمل جراحي، شما بايد مراحلي را بعد از آن طي كنيد. اين مراحل ‏به دو هفته اول بعد از عمل، يك ماه بعد و سه ماه بعد از گذشت عمل تان تقسيم مي شود كه بايد براي ‏ويزيت بعد از عمل به پزشك تان مراجعه كنيد.‏


برچسب: آدرس كلينيك فوق تخصصي مغز و اعصاب در تهران، بهترين جراح مغز و اعصاب، بهترين متخصص داخلي مغز و اعصاب، بيمارستان تخصصي مغز و اعصاب تهران، ترميم استخوان جمجمه، تومور مغزي، جراحي مغزي، درمان تومور مغزي، دستگاه كرانيوتوم، دكتر صمديان، دكتر محمد صمديان، ست جراحي كرانيوتومي، عوارض بعد از عمل تومور مغزي، فيلم عمل كرانيوتومي، كرانيكتومي، كرانيكتومي، متخصص مغز و اعصاب،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۷:۰۸:۳۱ توسط:دكتر صمديان موضوع:

تنگي مجراي نخاعي كمري

تنگي مجراي نخاعي كمر

تنگي مجراي نخاعي موجب درد در ناحيه پشت و پا مي شود، تنگي مجراي نخاعي كمري زماني ايجاد مي شود كه مجراي نخاع و مجراي عصبي در ناحيه پشت تنگ شده ‏و به نخاع و ريشه هاي عصب فشار وارد مي كند. اكثر افراد داراي تنگي مجراي نخاعي، رفته رفته با افزايش ‏سن متوجه اين بيماري مي شوند، اگرچه تعداد كمي از افراد به صورت مادرزادي با اين بيماري متولد مي ‏شوند.‏

• آرتروز ستون فقرات (استئوآرتروز، اسپانديليتيس) ممكن است در برآمدگي استخواني كه در مفاصل ‏گسترش مي يابد نقش داشته باشد.‏
• برآمدگي استخواني (موسوم به استئوفيت) ممكن است تا مجراي ستون فقرات و يا ريشه هاي ‏عصبي ناحيه كمر پيش رود و موجب ايجاد فشار در نخاع يا اعصاب شود.‏
• ممكن است آسيب هاي ديسك انحطاطي در ناحيه پشت در ايجاد بيماري تنگي مجراي نخاعي ‏نقش داشته باشد. ديسك موجب ايجاد فتق در نزديكي مجراي عصبي شده و در نتيجه ريشه عصب ‏نخاعي تحت فشار قرار مي گيرد.‏
• لغزش مهره
• كژپشتي كمري حاد
• ممكن است در بيماران مبتلا به تنگي مجراي نخاعي مادرزادي (مثل آكندروپلازي، كوتاهي قد) ‏علائم بيماري از سن ۱۵ سالگي افزايش يابد.‏
• غالباً زمانيكه نخاع يا ريشه هاي عصبي تحت فشار قرار مي گيرند، درد و ساير علائم بيماري ‏گسترش مي يابند.‏
غالباً در بيماري تنگي مجراي نخاعي كمري، يكي از سه سطح ناحيه پشت تحت تاثير قرار مي گيرد: ‏L3-‎L4‎، ‏L4-L5‎، و ‏L5-S1‎‏. گاهي اوقات هم بيش از يك سطح تحت تاثير قرار مي گيرد.‏

نواحي قرمز نشاندهنده فشردگي نخاع/ريشه عصبي ناشي از بيماري تنگي مجراي نخاعي كمري ‏است


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۵۴:۳۱ توسط:دكتر صمديان موضوع: